Ząbkowanie u dzieci

(31)
Pokaż filtry Filtruj
z 2

Żel na ząbkowanie u niemowląt i starszych dzieci

Żele do stosowania w jamie ustnej to częsty wybór rodziców przy bolesnym ząbkowaniu u dzieci. Oferta leków i wyrobów medycznych jest w tym zakresie szeroka. Preparaty o działaniu ochronnym i pielęgnującym wspomagają redukcję bólu oraz łagodzą stany zapalne. Spośród środków medycznych warto wymienić Viburgel, żel na ząbkowanie, 10 ml, który zawiera naturalne składniki o działaniu przeciwbólowym i przeciwbakteryjnym – olejek goździkowy, rumianek i szałwię lekarską, czy Anaftin Baby, żel na ząbkowanie, 10 ml, oparty na kwasie hialuronowym i aloesie. Ich szczególną właściwością jest tworzenie na dziąsłach warstwy ochronnego filmu, dzięki któremu są one mniej tkliwe. Takie działanie wykazuje również Bobolen, żel na ząbkowanie, 10 g na bazie kwasu hialuronowego i gliceryny. Wyroby medyczne tego typu przeznaczone są zazwyczaj dla niemowląt od 4. miesiąca życia. W przypadku wystąpienia aft lub pleśniawek pomocne mogą być także preparaty ziołowe, np. Dentosept A Mini, spray, ulga na afty, pleśniawki i bolesne ząbkowanie, 30 ml.

Miejscowo na ząbkowanie można stosować żel o działaniu uśmierzającym ból, np. Dentinox N, 15% + 0,34% + 0,32%, żel na dziąsła, 10 g (dla niemowląt powyżej 3. miesiąca życia) lub Bobodent, 0,5/100 g, żel, 10 g. Preparaty te zawierają lidokainę, czyli substancję znieczulającą, dlatego też bardzo ważne jest, aby stosować je zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza. Nie należy przekraczać dawki, gdyż lidokaina może być stosowana w jamie ustnej wyłącznie miejscowo. Jej przedostanie się do przełyku, może wywołać chwilowe upośledzenie zdolności połykania, a w efekcie zakrztuszenie. Jeżeli dziecko przyjmuje jednocześnie inne leki, należy zwrócić uwagę na możliwe interakcje, opisane w ulotce dla pacjenta. Żele tego typu zalecane są przede wszystkim w ostrych stanach zapalnych do stosowania krótkotrwałego.

Leki homeopatyczne na ząbkowanie

Skuteczne przy bolesnym ząbkowaniu bywają leki homeopatyczne. Ich zadaniem jest łagodzenie objawów bólowych. Dostępne są w różnej postaci, np. Camilla, roztwór doustny, 10 minimsów to roztwór umieszczony w wygodnych, jednorazowych pojemniczkach. Można go podawać od 3 do 8 dni. Jeśli ostre objawy ząbkowania utrzymują się po 3 dniach stosowania leku, należy się skonsultować z lekarzem.

Ząbkowaniu często towarzyszą stany niepokoju i ogólnego rozdrażnienia. Aby je złagodzić, można zastosować homeopatyczny produkt leczniczy o delikatnym działaniu uspokajającym Heel-Viburcol compositum, czopki, 6 szt. Preparat podaje się doodbytniczo, jego receptura oparta jest na bazie rumianku i innych ziół mających działanie wyciszające.

Domowe sposoby na ząbkowanie

Znaczącą ulgę w bólu mogą przynieść ząbkującym maluszkom gryzaki. Ich zadaniem jest masaż obolałych dziąseł. Dodatkowo można je wykorzystać przy aplikacji żelu uśmierzającego ból. Ciekawym rozwiązaniem są gryzaki silikonowe, nadające się do schładzania w lodówce, np. Baby Ono, gryzak silikonowy do schładzania, niebieski, 1 szt. lub Baby Ono, gryzak silikonowy do schładzania, różowy. Zimno pomaga łagodzić ból dziąseł, jednak trzeba uważać na odmrożenia. Do schładzania nadają się również gryzaki wodne, np. Canpol, gryzak wodny Serce, 1 szt.

W celu złagodzenia stanu zapalnego dziąsła można przemywać naparem z rumianku (koszyczek rumianku, zioło pojedyncze, 50 g marki Flos).

Niekiedy przy ząbkowaniu występują nasilone objawy, takie jak gorączka czy biegunka. W przypadku gdy mają charakter przewlekły, należy skonsultować się z lekarzem. W stanach gorączkowych zazwyczaj stosuje się ibuprofen lub paracetamol w postaci doodbytniczej bądź doustnej, np. Ibufen Baby, 60 mg, czopki, 5 szt. czy Paracetamol Farmina, 50 mg, czopki dla niemowląt, 10 szt.

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w polityce prywatności.

Zamknij